Fitoestrogeny w walce ze starzeniem się skóry

Fitoestrogeny w walce ze starzeniem się skóry

Starzenie się organizmu jest naturalnym procesem, który dotyka każdego z nas. Z wiekiem skóra traci elastyczność, jędrność i gładkość, co jest związane z osłabieniem struktury kolagenu oraz zmniejszaniem poziomu estrogenów – hormonów mających kluczowe znaczenie dla kondycji skóry. Dzięki postępowi w dziedzinie kosmetologii oraz wykorzystywaniu właściwości naturalnych składników, istnieje możliwość wspomagania procesu odmładzania. Sprawdzamy, czym są fitoestrogeny i jaki jest ich wpływ na skórę. Dowiedz się, czy fitohormony w kosmetykach są pożądanym składnikiem!

Fitoestrogeny – co to jest?

Fitoestrogeny to naturalne związki roślinne, które pod względem struktury przypominają estrogeny – hormony obecne w ludzkim organizmie, a szczególnie istotne dla zdrowia kobiet. Są to naturalne substancje pochodzące z roślin, które wykazują działanie podobne do estrogenów, choć znacznie łagodniejsze. Fitoestrogeny są znane przede wszystkim ze względu na możliwość zastosowania ich w suplementach diety, szczególnie u kobiet w okresie menopauzy. Okazuje się jednak, że ich potencjał przeciwstarzeniowy w kosmetyce jest coraz częściej podkreślany i doceniany!

Czy wiesz, jaki jest wpływ estrogenów na skórę? Estrogeny są odpowiedzialne za stymulację produkcji kolagenu i elastyny, które są kluczowymi składnikami pozwalającymi zapewnić jędrność, gładkość i optymalną elastyczność skóry. Wraz z wiekiem poziom estrogenów w organizmie spada, co ma bezpośredni wpływ na wygląd i stan skóry. Zmniejszenie poziomu żeńskich hormonów płciowych może prowadzić do zwiotczenia naskórka, powstawania zmarszczek oraz przyczyniać się do utraty blasku i powodować problemy z przesuszeniem. Fitoestrogeny, dzięki podobnej strukturze, mogą naśladować działanie estrogenów w skórze, wspierając jej funkcje. Jednak korzyści z ich stosowania odczuwane są w całym organizmie!

Na czym polega mechanizm działania fitoestrogenów?

Do tej pory udało się zidentyfikować wiele klas fitoestrogenów, a wśród nich m.in. izoflawonoidy, lignany, czyli najlepiej poznane grupy związków, a także kumaryny, czy diterpenoidy. Mechanizm ich działania nie jest jednorodny. Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że roślinne związki jednocześnie wykazują selektywne działanie pobudzające receptory estrogenowe oraz działają antyestrogenowo i antyandrogenowo. Właśnie stąd wynika ich różnorodny wpływ na poszczególne tkanki i narządy.

Fitohormony na skórę – na czym polega ich działanie?

Estrogen i jego pochodne mają istotny wpływ na prawidłową pigmentację skóry i jej unaczynienie. Ponadto są to związki niezwykle istotne dla zachowania elastyczności i sprężystości powłok ciała. Udowodniono również, że przyczyniają się do hamowania nadmiernej transepidermalnej utraty wody.

Fitohormony w kosmetykach wykazują działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że mogą neutralizować wolne rodniki przyczyniające się do uszkodzeń i skóry i przyspieszenia procesu starzenia. Działanie przeciwutleniające pomaga chronić komórki przed wpływem stresu oksydacyjnego, co z kolei przyczynia się do opóźnienia powstawania zmarszczek.

Spadek poziomu estrogenów w organizmie może powodować przesuszenie skóry. Okazuje się, że fitoestrogeny przyczyniają się do wzmocnienia naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Dzięki temu mogą poprawiać poziom nawilżenia i utrzymania optymalnego poziomu wilgoci. W efekcie skóra pozostanie miękka, gładka i odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Fitoestrogeny stymulują proces produkcji kolagenu, czy podstawowego białka podporowego skóry.

Fitoestrogeny w kosmetykach – dlaczego mogą Ci się przydać?

Fitohormony w kosmetykach są doskonałym wyborem dla kobiet, które doświadczają zmian hormonalnych, szczególnie w okresie menopauzy. W tym czasie skóra staje się bardziej wrażliwa, sucha, a zmarszczki stają się bardziej widoczne. Fitoestrogeny ze względu na swój cenny wpływ na skórę pomagają w naturalny sposób przywrócić równowagę hormonalną, wspierając jej regenerację w czasie menopauzy.

Podczas menopauzy może pojawić się także zaczerwienienie skóry. Również w tym przypadku pomocne może okazać się działanie fitoestrogenów. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, fitoestrogeny są pomocne w redukcji zaczerwienień, łagodzeniu podrażnień i poprawie ogólnego wyglądu skóry. Ponadto wpływają na wyrównanie kolorytu, rozjaśniając przebarwienia i dodając blasku. Regularnie stosowane fitohormony w kosmetykach poprawiają napięcie skóry, minimalizując widoczność zmarszczek.

Zadbaj kompleksowo o skórę i zatrzymaj młody wygląd na dłużej

Fitohormony to naturalne związki roślinne, które mogą okazać się skutecznym wsparciem w walce ze starzeniem się skóry – nie tylko w wymagającym okresie, jakim jest menopauza. Fitoestrogeny dzięki swoim właściwościom naśladują działanie estrogenów, wspierając produkcję kolagenu i elastyny. W rezultacie poprawiają nawilżenie skóry i zabezpieczają ją przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Kosmetyki z fitoestrogenami stanowią odpowiednią propozycję dla kobiet w okresie menopauzy oraz dla wszystkich pań pragnących utrzymać młody, zdrowy wygląd skóry.

Wiesz już, co to są fitoestrogeny i na czym polega ich działanie. Choć naturalnych procesów starzenia zachodzących w organizmie nie da się zatrzymać, to wciąż odkrywane są nowe substancje i metody pozwalające na ich spowolnienie. Skuteczną propozycję stanowią produkty zawierające te cenne związki pochodzenia roślinnego. Ze względu na podobieństwo w budowie mogą stanowić one zastępstwo dla estrogenów w praktyce pielęgnacyjnej skóry dojrzałej z oznakami starzenia. Postaw na naturalne wsparcie i ciesz się promiennym wyglądem!

Adrianna Leśniak

Adrianna Leśniak

Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk, absolwentka Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, Middlesex University w Londynie i studiów podyplomowych z psychodietetyki na Wyższej szkoły Bankowej. Certyfikowany specjalista SOIT (School of Insulinresistance Therapy). Doświadczenie w pracy z pacjentem zdobyła zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii, prowadząc indywidualne konsultacje, koordynując programy profilaktyki otyłości, a także prowadząc warsztaty i szkolenia dla różnorodnych grup odbiorców (uczniowie, nauczyciele i rodzice, lekarze). Obecnie prowadzi konsultacje z zakresu psychodietetyki oraz dietetyki na terenie Warszawy oraz online.