Jak naturalne ekstrakty roślinne mogą wspierać mikrobiom miejsc intymnych?

Prawidłowy skład ilościowy i jakościowy mikrobiomu miejsc intymnych jest niezbędny dla utrzymania naturalnej równowagi i ochrony przed infekcjami. Wśród skutecznych metod naturalnej pielęgnacji jest stosowanie ekstraktów roślinnych, które mogą wspierać zdrowie mikrobiomu, łagodzić podrażnienia oraz wzmacniać barierę ochronną skóry. Omawiamy, jak różne składniki pochodzenia naturalnego mogą przyczynić się do zachowania zdrowia okolic intymnych i dlaczego warto włączyć je do codziennej pielęgnacji. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja miejsc intymnych!

Czym jest mikrobiom?

Mikrobiom miejsc intymnych to złożony ekosystem mikroorganizmów, w skład którego wchodzą głównie bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus. Odpowiadają one za utrzymanie kwaśnego pH, które wynosi zwykle około 3,8-4,5. Taka kwaśna bariera chroni przed nadmiernym namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby. Równowaga mikrobiomu może zostać zaburzona przez wiele czynników, takich jak stres, dieta, stosowanie antybiotyków, zmiany hormonalne, a nawet niewłaściwa higiena.

Fizjologiczny mikrobiom miejsc intymnych obejmuje wiele bakterii tlenowych i beztlenowych. Tworzą barierę zmniejszającą ryzyko zasiedlenia drobnoustrojów chorobotwórczych. Warto zwrócić uwagę, że skład mikroflory zmienia się w różnych okresach życia kobiet i w dużej mierze zależy od utrzymania równowagi hormonalnej. Właściwie dobrana pielęgnacja jest jednym z kluczowych elementów sprzyjających utrzymaniu odpowiedniego pH miejsc intymnych, redukuje ryzyko rozwoju infekcji oraz przyczynia się do poprawy samopoczucia i komfortu każdego dnia.

Z czego mogą wynikać zaburzona równowaga mikrobiomu skóry okolic intymnych? Wśród głównych powodów wymienia się stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, niewłaściwą dietę oraz zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Zaburzenia składu ilościowego i jakościowego mikrobioty będą sprzyjać rozwojowi i namnażaniu patogennych organizmów.

Dlaczego należy dbać o zachowanie równowagi mikrobiomu miejsc intymnych?

Unikalna mikrobiota miejsc intymnych wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Właściwie dobrane kosmetyki zawierające naturalne ekstrakty roślinne sprzyjają utrzymaniu bariery ochronnej w tej delikatnej strefie. Produkty przeznaczone do stosowania w okolicy miejsc intymnych powinny zawierać wyłącznie delikatne składniki, które będą skupiać się na odbudowie, a następnie utrzymaniu prawidłowego składu mikrobiomu. Korzyścią z ich regularnego stosowania powinno być odzyskanie komfortu, zmniejszenie ryzyka podrażnień oraz wzmocniona ochrona przed rozwojem infekcji.

Utrzymanie prawidłowego składu mikrobioty jest kluczowe w zapobieganiu infekcjom intymnym, np. grzybicy, czy zakażeniom układu moczowego. Zaburzenie równowagi mikrobiologicznej może prowadzić do występowania objawów, tj. świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach oraz nadmierne upławy. Dlatego tak ważne jest, aby stosować odpowiednie produkty pielęgnacyjne, które nie naruszają fizjologicznej flory bakteryjnej, ale wspierają jej utrzymanie i odbudowę.

Mikrobiom skóry miejsc intymnych

Bakterie wchodzące w skład mikrobiomu skóry wykazują zdolność do rozkładu sebum – zmieniają je w naturalne substancje nawilżające. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie równowagi hydrolipidowej skóry, co z kolei nie pozostaje bez znaczenia dla zachowania równowagi mikrobiologicznej i zdrowia miejsc intymnych. W przypadku zaburzeń równowagi ilościowej lub jakościowej mikrobioty, mogą pojawić się zaburzenia. Do najczęstszych objawów zalicza się suchość skóry i nieprawidłowy przebieg procesu regeneracji i odnowy naskórka. Nieprawidłowy mikrobiom skóry może przyczynić się do osłabienia naturalnej bariery, a w konsekwencji prowadzić do rozwoju wielu chorób. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji jest jednym z najważniejszych czynników sprzyjających utrzymaniu równowagi mikrobiomu skóry miejsc intymnych. Na co dzień najlepiej sprawdzają się delikatne produkty myjące, zawierające składniki o łagodnym działaniu myjącym. Doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji może stać się krem zawierający składniki o działaniu nawilżającym, wzmacniającym i natłuszczającym, który zapewni ochronę mikrobiomu skóry i będzie wzmacniał naturalną barierę ochronną w tej szczególnie wrażliwej strefie.

W jaki sposób naturalne ekstrakty roślinne wspierają mikrobiom miejsc intymnych?

Ekstrakty roślinne w kosmetykach intymnych mogą działać na kilka sposobów:

  • łagodząco,
  • przeciwzapalnie,
  • antybakteryjnie,
  • regenerująco.

Składniki roślinne pomagają przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia miejsc intymnych, ponieważ wspierają proces regeneracji delikatnego nabłonka. Nieocenione wsparcie w codziennej pielęgnacji stanowi masło shea. Ten naturalny składnik sprawdza się w przypadku skóry wrażliwej, ponieważ jest dobrze tolerowany osoby zmagające się ze skłonnością do podrażnień. Wykazuje działanie regenerujące i wspiera proces odbudowy naskórka. Ponadto przyspiesza gojenie się ran, a przede wszystkim przyczynia się do wzmocnienia naturalnej bariery ochronnej skóry i zabezpiecza przed zaburzeniem równowagi mikrobiomu. Naturalne składniki w pielęgnacji intymnej przyczyniające się do zachowania prawidłowego składu mikroflory, to:

  • nagietek – jest źródłem flawonoidów, które wykazują działanie łagodzące na podrażnioną skórę oraz wspomagają proces regeneracji nabłonka, może działać przeciwzapalnie oraz łagodzić uciążliwe objawy, tj. świąd i pieczenie;
  • szałwia – ekstrakt może pomagać w utrzymaniu fizjologicznego pH miejsc intymnych oraz zapobiegać namnażaniu patogennych mikroorganizmów, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze;
  • kora dębu – zawiera garbniki o działaniu przeciwzapalnym, zatem stanowi cenne wsparcie mikrobiomu skóry, może łagodzić podrażnienia i redukować nadmierne upławy;
  • aloes – wykazuje właściwości nawilżające i łagodzące, a polisacharydy, których jest źródłem, wspomagają regenerację, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Jak stosować naturalne ekstrakty roślinne w codziennej pielęgnacji miejsc intymnych?

Warto wybierać delikatne żele przeznaczone do higieny intymnej. Najlepiej sprawdzają się produkty, które zawierają naturalne ekstrakty roślinne, takie jak aloes, nagietek, czy rumianek. Warto upewnić się, że kosmetyki myjące mają odpowiednie pH, które pomoże w utrzymaniu odpowiedniej flory bakteryjnej.

Oleje roślinne, takie jak olej kokosowy, czy olej z nasion dzikiej róży, mogą być stosowane do nawilżania skóry miejsc intymnych. Ponadto olej kokosowy może wykazywać działanie antybakteryjne i redukować ryzyko rozwoju infekcji.

Skuteczność naturalnych ekstraktów w pielęgnacji okolic intymnych

Najlepsze produkty przeznaczone do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych będą nie tylko dbać o profilaktykę zdrowotną, ale również pomogą zadbać o odbudowę mikrobiomu i zredukować dolegliwości towarzyszące obecnym już infekcjom. Kosmetyki zawierające starannie przemyślaną kompozycję składników aktywnych, w tym naturalnych ekstraktów, będą łagodzić podrażnienia, redukować uczucie pieczenia, swędzenia i ogólny dyskomfort.

Naturalne ekstrakty roślinne mogą stanowić skuteczne wsparcie w dbaniu o mikrobiotę miejsc intymnych. Aloes, nagietek, szałwia, żurawina, czy rumianek to tylko niektóre z roślin o właściwościach kojących i przeciwzapalnych. Wybierając odpowiednie produkty do codziennej pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na ich skład i unikać substancji drażniących, takich jak silne detergenty i sztuczne barwniki. Stosując naturalne ekstrakty możemy wspierać zdrowie intymne, dbając jednocześnie o własny komfort i dobre samopoczucie.

Adrianna Leśniak

Adrianna Leśniak

Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk, absolwentka Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, Middlesex University w Londynie i studiów podyplomowych z psychodietetyki na Wyższej szkoły Bankowej. Certyfikowany specjalista SOIT (School of Insulinresistance Therapy). Doświadczenie w pracy z pacjentem zdobyła zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii, prowadząc indywidualne konsultacje, koordynując programy profilaktyki otyłości, a także prowadząc warsztaty i szkolenia dla różnorodnych grup odbiorców (uczniowie, nauczyciele i rodzice, lekarze). Obecnie prowadzi konsultacje z zakresu psychodietetyki oraz dietetyki na terenie Warszawy oraz online.