Jaki kolagen wybrać, by skutecznie zredukować zmarszczki?

Suplementacja kolagenu na zmarszczki to temat licznych opracowań naukowych. Wpływ tego związku na kondycję skóry jest bowiem niebagatelny.

Już po 25. roku życia w ludzkim organizmie z każdym rokiem stopniowo ubywa kolagenu. Dodatkowo, wraz z wiekiem zauważamy towarzyszące temu nieprzyjemne objawy, takie jak nagłe wysuszenie cery, coraz mocniej odznaczające się zmarszczki, ślady po poduszce, które z czasem znikają coraz wolniej, a także widoczny spadek lub wręcz zanik jędrności skóry.

Powyższe etapy są naturalnym elementem starzenia. Nie oznacza to jednak, że nie da się ich ograniczyć lub opóźnić. Jedną z stosowanych przez nas kobiety metod jest przyjmowanie kolagenu “na zmarszczki” w formie suplementów diety.

kolagen

Naturalne źródła kolagenu

Kolagen stanowi podstawowy materiał budulcowy naszej skóry. Często określa się go mianem “białka młodości”. Uważa się, odpowiada za:

 • odpowiedni poziom nawilżenia
 • i utrzymanie elastyczności w tkankach.

Oprócz skóry, występuje również w innych tkankach i narządach, m.in. w naczyniach krwionośnych, kościach, zębach, czy chrząstkach stawowych. W stosunku do innych białek organizmu jego udział wynosi aż 25-30% całkowitej masy.

 • Co ciekawe, kolagen ma zdolność dostosowywania się do zmiennych czynników zewnętrznych. Niektóre przyspieszają syntezę nowych włókien kolagenowych, np. dieta bogata w witaminę C, podczas gdy inne, jak np. promienie UV, smog czy dym papierosowy, przyspieszają ich rozkład.

Z wiekiem nasza skóra produkuje więc coraz mniej kolagenu. Proces ten mogą przyspieszyć rozmaite czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczone środowisko, stres, czy niezdrowy styl życia.

Na szczęście możesz skutecznie uzupełnić te braki stosując kolagen do picia na zmarszczki. W tym celu musisz wybrać produkt z dobrym, specjalnie przystosowanym składem.

Rodzaje suplementów. Czy kolagen na stawy ma wpływ na zmarszczki?

To, jaki wybrać kolagen, zależy od potrzeb organizmu ale także od upodobań konsumentów. Na rynku dostępne są liczne produkty kolagenowe, które według producentów mają na celu poprawę kondycji stawów, zwiększenie gęstości kości, uelastycznienie naczyń krwionośnych, czy zmniejszenie widoczności cellulitu.

Co producenci, w dużym uproszczeniu, piszą o rodzajach kolagenów:

 • Kolagen typu I – stanowi aż 90% całkowitego kolagenu w organizmie i 85-90% w skórze, zapewniając jej napięcie oraz jędrność. Odpowiada m.in. za utrzymanie elastyczności skóry i kości. Jest często stosowany w kosmetykach na zmarszczki oraz utratę elastyczności cery.
 • Kolagen typu II – główny składnik budujący chrząstkę stawową, która odpowiada za utrzymanie prawidłowej amortyzacji stawów (chroni je przed uszkodzeniem). Ponadto znajduje się w mięśniach serca i ciele szklistym oka.
 • Kolagen typu III – element skóry właściwej, tkanek płuc, wątroby, śledziony i naczyń krwionośnych. Zapewnia skórze sprężystość, więc jest często wykorzystywany w suplementach z kolagenem na zmarszczki.

kolagen na zmarszczki

Kolagen na zmarszczki pod oczami i nie tylko

Po 25. roku życia włókna kolagenowe zaczynają stopniowo słabnąć i zanikać. Szacuje się, że od tego momentu tracimy średnio 1% kolagenu rocznie.

I choć skóra nadal produkuje ten związek, to rozmaite czynniki takie jak stres, niezdrowy tryb życia, zanieczyszczenia, czy wpływ promieniowania słonecznego (UVA/UVB), przyspieszają proces zanikania kolagenu. W rezultacie, z upływem czasu, pojawiają się typowe objawy dla starzejącej się skóry takie jak:

 • suchość skóry
 • zmniejszenie elastyczności i jędrności
 • szybsze pojawianie się zmarszczek
 • obniżenie poziomu gęstości skóry
 • osłabienie włosów (ich częstsze wypadanie)
 • niekorzystne zmiany w obrębie paznokci

Z tych powodów warto działać prewencyjnie i rozpocząć suplementację odpowiednich witamin i mikroelementów wzbogaconych o kolagen nawet około 25.-30. roku życia. Na zmarszczki pod oczami oraz w innych partiach twarzy, szyi czy dekoltu pomoże w szczególności produkt uzupełniony o inne, wspomagające składniki aktywne (zwłaszcza kwas hialuronowy i witaminę C).

mikroelementy

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Suplementacja tego cennego białka przynosi więc wiele korzyści dla organizmu. Jeśli jednak chodzi o najlepszy kolagen na zmarszczki, warto skupić się na kilku głównych wyznacznikach jakości.

Planując suplementację, sprawdź pochodzenie i skład preparatu. Na rynku dostępne są cztery rodzaje kolagenu: rybi, wieprzowy, wołowy i drobiowy. Sprawdzając, który kolagen wybrać, zwróć szczególną uwagę na:

 • czystą etykietę – brak szkodliwych, zbędnych substancji, zawartość naturalnych i przebadanych składników;
 • wysoką przyswajalność;
 • dodatkowe składniki aktywne;
 • brak właściwości alergizujących;
 • wygodną formę podania;
 • skuteczność udowodnioną badaniami naukowymi.

Produkt produktowi nierówny

Najlepiej suplementację kolagenu stosować połączeniu wraz z innymi cennymi składnikami aktywnymi, np. biotyną czy kompleksem witamin C E oraz cynkiem

Znaczenie ma także forma podania suplementu. W sklepach znajdziemy preparaty w postaci kapsułek, proszków, tabletek i płynów, a także shotów kolagenowych w wygodnej, pojedynczej porcji gotowej do spożycia w każdej chwili

peptydy kolagenowe

Kolagen czy kwas hialuronowy na zmarszczki?

Wśród osób zainteresowanych metodami przeciwstarzenia często pojawia się pytanie, co lepsze na zmarszczki: kolagen czy kwas hialuronowy?

Zwróć uwagę, że każdy z tych składników wykazuje odmienne właściwości. Podczas gdy kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie i zatrzymanie wody w głębokich warstwach skóry, kolagen prowadzi do jej ujędrnienia i odbudowy. Dlatego obu tych substancji nie suplementuje się zamiennie. Nie stanowią dla siebie alternatywy, tylko doskonale się dopełniają.

 • Kwas hialuronowy zapewni Ci efekt głęboko nawodnionej cery i będzie wspierać produkcję kolagenu w skórze. Białko kolagenowe wpłynie natomiast na jej ujędrnienie i regenerację.

kolagen na skórę

Co wyróżnia kolagen Este Synergy?

Koktajl kolagenowy Este Synergy wyróżnia się bogactwem i synergicznym działaniem zastosowanych składników. Zawarty w nim Verisol P – peptyd składający się z czystych, naturalnych peptydów kolagenowych zapewnia najwyższą możliwą skuteczność w ludzkiej skórze. Według badań, wyniki suplementacji Este Synergy można zauważyć już po 4. tygodniach suplementacji.

Według opinii konsumentów, jest to wyjątkowo skuteczny kolagen na zmarszczki pod oczami, ogólne wygładzenie cery i poprawę jej elastyczności. Już po miesiącu skóra staje się znacznie gładsza. Poprawia się jej odporność na czynniki zewnętrzne. Wiele osób zgłasza również redukcję cellulitu, szybszy wzrost paznokci i większą jędrność skóry na całym ciele.

Kompozycja starannie dobranych składników

Siłą koktajlu kolagenowego Este Synergy jest również starannie dobrana kompozycja składników, takich jak:

 • kwas hialuronowy – działa jak gąbka utrzymująca wilgoć w skórze i silnie nawadnia cerę. Wspomaga produkcję kolagenu w skórze, uczestnicząc w procesie łączenia włókien kolagenowych;
 • witamina C – wspomaga syntezę kolagenu, chroni przed stresem oksydacyjnym, zapobiega powstawaniu zmarszczek i uszczelnia naczynia krwionośne;
 • witamina E – tzw. witamina młodości będąca silnym przeciwutleniaczem;
 • biotyna – poprawia stan skóry, włosów i paznokci;
 • cynk – określany jako minerał piękna. Wywiera zbawienny wpływ na kondycję skóry i pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm tłuszczów.

Działanie Verisolu P zawartego w preparacie Este Synergy udowodniono naukowo na podstawie wieloletnich badań klinicznych. Regularna, doustna suplementacja tego produktu może prowadzić do zwiększenia elastyczności skóry, redukcji zmarszczek, a także poprawy struktury powierzchni skóry oraz zmniejszenia widocznych oznak cellulitu po 3. miesiącach stosowania.

Podsumowanie

To, które formy kolagenu są najlepsze na zmarszczki, zależy od jego typu, pochodzenia, a także formy i składu suplementu diety. Najlepszą przyswajalnością cechuje się forma płynna, np. w postaci wygodnych do stosowania shotów. Ponadto szczególnie pozytywny wpływ na kondycję skóry wykazuje kolagen typu I i III wzbogacony minimum o witaminę C i kwas hialuronowy.

Źródła:

 1. Sara Sibilla, Martin Godfrey, Sarah Brewer, Anil Budh-Raja, Licia Genovese, An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies, The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8: 29-42: https://benthamopen.com/ABSTRACT/TONUTRAJ-8-29
 2. G-Y. Li, Z-K. Zhang. S. Lei. B. Shi, Differences in properties of collagen, gelatin and collagen hydrolysate: Differences in properties of collagen, gelatin and collagen hydrolysate
 3. Hexsel D., Zague V., Schunck M., Siega C., Camozzato F.O., Oesser S., Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails, J Cosmet Dermatol., 2017, 16 (4), 520-526, 10.1111/jocd.12393.
 4. Edgar S i in. Wpływ bioaktywnych peptydów pochodzących z kolagenu i naturalnych związków przeciwutleniających na proliferację i syntezę białek macierzy przez hodowane normalne ludzkie fibroblasty skóry. Sci Rep.2018 Lip 11; 8 (1): 10474.

Adrianna Leśniak, dyplomowany dietetyk i psychodietetyk, absolwentka Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, Middlesex University w Londynie i studiów podyplomowych z psychodietetyki na Wyższej szkoły Bankowej. Certyfikowany specjalista SOIT (School of Insulinresistance Therapy).Doświadczenie w pracy z pacjentem zdobyła zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii, prowadząc indywidualne konsultacje, koordynując programy profilaktyki otyłości, a także prowadząc warsztaty i szkolenia dla różnorodnych grup odbiorców (uczniowie, nauczyciele i rodzice, lekarze).Obecnie prowadzi konsultacje z zakresu psychodietetyki oraz dietetyki na terenie Warszawy oraz online.

Este Synergy

86,99