Olejek jojoba do twarzy to cenny składnik, który pełni funkcję nośnika substancji aktywnych w kosmetykach. Wzmacnia ich działanie i jest wartościowym, naturalnym emolientem do codziennej pielęgnacji. Zawiera witaminy A, E i F. Ma mnóstwo cennych właściwości, a jego skład chemiczny bardzo przypomina ludzkie sebum. Znajdziemy w nim również dobroczynne fitosterole, czyli składniki opóźniające procesy starzenia i zapobiegające utracie wody.
Jak stosować olejek jojoba na twarz? Jakich korzyści można się spodziewać? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.
Czym jest olej jojoba? Działanie na skórę
Olejek jojoba do twarzy, ciała i włosów jest surowcem pozyskiwanym z rośliny o nazwie simondsja kalifornijska (Simmondsia chinensis). To wiecznie zielony krzew rosnący na terenach suchych i pustynnych. Po raz pierwszy olej jojoba opisano w 1789 roku, kiedy był wykorzystywany przez rdzennych mieszkańców Ameryki jako waluta i surowiec leczniczy. Pozyskiwany z nasion jojoby olej jest tak naprawdę płynnym woskiem o złotym lub bursztynowym kolorze.
Właściwości olejku jojoba są szczególnie pomocne w przypadku cery suchej, nadmiernie tłustej, a także z łuszczycą, łupieżem czy trądzikiem. Wynika to z jego zdolności do regulacji ilości wydzielanego sebum oraz wzmacniania warstwy cementu międzykomórkowego. Olej jojoba pozwala na przyspieszenie regeneracji komórek, a przy tym tworzy na skórze naturalną warstwę ochronną.
Olejek jojoba: właściwości, które warto znać
Olejek jojoba do twarzy ma doskonałe właściwości natłuszczające. Poprawia nawilżenie i skutecznie odżywia cerę. Co ciekawe, jego struktura i kompozycja kwasów tłuszczowych są bardzo podobne do ludzkiego sebum – czyli naturalnej ochronnej warstwy lipidowej, produkowanej przez gruczoły łojowe. Obecne w olejku jojoba estry woskowe mają budowę zbliżoną do sebum w ok. 30%. Dzięki temu jest on dobrze tolerowany przez cerę tłustą, mieszaną i trądzikową.
Jego zawartość to również witaminy, minerały, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz fitosterole – składniki, które:
- zapobiegają nadmiernej utracie wody,
- opóźniają procesy starzenia
- i przyspieszają proces regeneracji skóry.
Najważniejsze właściwości oleju jojoba to:
- Natłuszczanie i wspieranie nawilżenia skóry
- Zmiękczanie cery oraz ochrona przed utratą wilgoci
- Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne
- Dostarczanie cerze cennych składników odżywczych
- Łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych
- Ujędrnianie, wspomaganie redukcji cellulitu i zapobieganie rozstępom
- Regulacja poziomu sebum
- Wspomaganie regeneracji skóry
- Ochrona przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych
Nośnik i wzmacniacz substancji aktywnych
Jednak powyższe działanie oleju jojoba to nie jedyny powód, dla którego jest tak często wykorzystywany w produkcji kosmetyków. Jego zastosowanie jest o wiele bardziej wszechstronne i uniwersalne. Okazuje się bowiem, że może być nośnikiem substancji aktywnych, np. witamin i olejków eterycznych. Dodatkowo wzmacnia ich działanie.
Stosując olejek jojoba na twarz, mamy pewność, że przeniknie przez warstwę rogową skóry i dotrze do cementu międzykomórkowego. Dlatego pozwala on odbudować strukturę skóry uszkodzonej w wyniku różnych czynników zewnętrznych, np. promieniowania UV.
Podsumowując, olejek jojoba w kosmetyce zapobiega utracie wody z naskórka. Ma właściwości emolientowe, odżywcze i zmiękczające. Do tego redukuje ilość wydzielanego sebum i ogranicza rogowacenie, zmniejszając liczbę zaskórników. Jest też dobrym nośnikiem dla innych substancji w kosmetykach oraz wzmacnia ich działanie.
Jak stosować olejek jojoba do twarzy i ciała?
Działanie oleju jojoba odczujemy zarówno stosując go bezpośrednio na skórę, jak i pod postacią dodatku do kosmetyków. Bezpośrednio na skórę może być używany np. do masażu twarzy i ciała. W formie dodatku może stanowić składnik uzupełniający i wzmacniający właściwości pozostałych składników.
Olejek jojoba na twarz i ciało można wykorzystać na wiele różnych sposobów, np. do:
- nawilżania (tak samo, jak krem lub serum nakładane pod krem),
- wygładzania i odżywiania skóry pod odczami,
- nawilżania i regeneracji ust,
- masażu ciała,
- oczyszczania twarzy,
- nocnej regeneracji skóry,
- zapobiegania rozstępom,
- profilaktyki antycellulitowej.
Co istotne, olejek nie pozostawia tłustego filmu ani powoduje rolowania kolejnych nakładanych produktów.
Poznaj wyjątkowe działanie oleju jojoba
Olej jojoba do twarzy działa wszechstronnie, nawilżając, chroniąc i regulując wydzielanie sebum. Często stanowi kluczowy składnik naturalnych kosmetyków do twarzy i ciała. Jest doceniany nie tylko za swoje właściwości odżywcze i pielęgnacyjne, ale też antyoksydacyjne. Efektywnie walczy z wolnymi rodnikami, a przy tym przedłuża trwałość kosmetyków, będąc ich naturalnym konserwantem.
Produkty z tym składnikiem warto mieć zawsze pod ręką. Sprawdzą się w sytuacjach nagłych i awaryjnych, kiedy skóra ulegnie podrażnieniom lub nadmiernemu przesuszeniu. Olejek jojoba pomoże zażegnać problem przetłuszczania się w strefie T, a także nadmiernego przesuszania na policzkach. Dodatkowo zadba o elastyczność, odpowiedni poziom nawilżenia i regenerację cery.
Jojobę znajdziemy przede wszystkim w produktach do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej, suchej, wrażliwej, a także z AZS czy alergią. Bardzo często pojawia się też w kosmetykach przeznaczonych do nakładania pod krem właściwy, takich jak serum lub booster.
Źródła:
- Gad A. H., Roberts A., Hamzi H. S., Gad A. H., „Jojoba Oil: An Updated Comprehensive Review on Chemistry, Pharmaceutical Uses, and Toxicity”, Polymers, 2021, 13, 1711.
- Marcos Sánchez, Mangesh R. Avhad, Jorge M. Marchetti, Mercedes Martínez, José Aracil, Jojoba oil: A state of the art review and future prospects, Energy Conversion and Management, Volume 129, 2016, Pages 293-304: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0196890416309438
- Schafer N, Sobczyk M, Burczyk D, et al. Possibilities of using vegetable oils in acne skin care. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(2):49-54. https://doi.org./10.52336/acm.2022.007
- Tietel Z., Kahremany S., Cohen G., Ogen-Shtern N., Medicinal properties of jojoba (Simmondsia chinensis), Israel Journal of Plant Sciences, 2021.