Trehaloza w kosmetykach to składnik o wyjątkowych właściwościach nawilżających. W ostatnim czasie coraz częściej pojawia się w produktach dla cery suchej i dojrzałej. Zawarte w trehalozie substancje mają zdolność wiązania wody w naskórku. Dzięki temu daje ukojenie i redukuje uczucie ściągnięcia. Co więcej, stosowana jako element codziennej pielęgnacji, może działać ochronnie i przeciwzmarszczkowo.
Poznaj działanie trehalozy i dowiedz się, co różni ją od popularnych ceramidów.
Trehaloza w kosmetykach – co ją wyróżnia?
Ogromna popularność tego składnika bierze się stąd, że wyjątkowo skutecznie wiąże wodę i zatrzymuje ją w naskórku. Trehaloza w kosmetykach jest więc stosowana jako nawilżacz o silnych właściwościach higroskopijnych. Będzie niezwykle cennym elementem pielęgnacji dla osób z cerą suchą i odwodnioną.
- Trehaloza potrafi również naśladować cukry występujące w NMF. Są to związki, które naturalnie znajdują się w warstwie rogowej skóry i odpowiadają za nawilżanie.
Jeszcze inną, charakterystyczną cechą trehalozy w kosmetykach jest jej działanie wygładzające i napinające. Z tego powodu często znajdziemy ją w produktach do skóry dojrzałej. Kolejnym częstym sposobem wykorzystania tego składnika jest leczenie skóry trądzikowej. Ze względu na zaburzenia bariery hydrolipidowej (przez stosowanie silnych kosmetyków czy kuracji antybiotykowych), trehaloza działa balansująco na cerę z trądzikiem i nawilża ją bez efektu zapychania.
Podsumowując, związek ten będzie atrakcyjnym uzupełnieniem w przypadku każdej skóry – bez względu na jej rodzaj czy wiek.
Trehaloza: co to jest i skąd się bierze?
Trehaloza (INCI: Trehalose) to dwucukier składający się z dwóch cząsteczek glukozy. Struktura jej cząstek sprawia, że składnik ten zabezpiecza błony komórkowe oraz białka przed zniszczeniem i wysuszeniem. Naturalnie występuje w przyrodzie w większości żywych organizmów – roślinach, owadach, bakteriach i grzybach. Jest czynnikiem, który chroni je przed stresem środowiskowym.
Czym będzie więc trehaloza zawarta w kosmetykach? To składnik pozyskiwany ze skrobi przy użyciu technologii enzymatycznej. W takiej formie jest powszechnie wykorzystywana nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale też spożywczym i farmaceutycznym.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że cukier ten bywa zamiennikiem sacharozy. Został dopuszczony jako dodatek do żywności w krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Ponadto znajdziemy go w kroplach do oczu, ponieważ wykazuje dobre właściwości filmotwórcze.
Kojące i nawilżające działanie trehalozy
Kiedy już wiemy, co to jest trehaloza, nie sposób nie docenić jej roli w kosmetyce. Po pierwsze ma ona zdolność przywracania fizjologicznego filmu hydrolipidowego. Sprawia to, że odbudowuje barierę ochronną skóry, zapewniając jej jednocześnie zdrowy poziom nawilżenia. Zmniejsza też transepidermalną utratę wody i naśladuje cukry znajdujące się w skórze. Stanowi więc naturalny czynnik nawilżający (NMF), który nawadnia i dotlenia cerę.
To jednak nie koniec dobroczynnego działania trehalozy. Poza utrzymywaniem odpowiedniego poziomu nawodnienia, substancja ta zapobiega utracie szczelności błon komórkowych. W wyniku tego chroni je przed utratą cennych składników. Oprócz tego zabezpiecza lipidy przed utlenianiem, gdyż skutecznie usuwa wolne rodniki z organizmu – czyli spowalnia procesy starzenia się i może wygładzać drobne zmarszczki. Mimo to warto pamiętać, że anti-aging wymaga czegoś więcej. Najlepiej działa pielęgnacja łącząca szerszą grupę składników aktywnych o działaniu przeciwstarzeniowym.
Działanie trehalozy jest doceniane również w łagodzeniu objawów AZS (atopowego zapalenia skóry). Stosowana w formie kosmetyków, może zapobiegać swędzeniu, pieczeniu i uczuciu dyskomfortu, niwelując agresję czynników zewnętrznych. Jest to możliwe dzięki jej silnym właściwościom filmotwórczym (tworzy błonę chroniącą wrażliwe struktury ciała).
Według wyników badań, może też zabezpieczać skórę przed promieniowaniem UV oraz zmniejszać zawartość androgenów skórnych, prowadząc do poprawy wyglądu skóry przy trądziku u osób dorosłych.
Do jakiej cery można stosować kosmetyki z trehalozą?
Trehaloza w kosmetykach sprawdzi się w pielęgnacji skóry:
- suchej,
- odwodnionej,
- dojrzałej,
- wiotkiej,
- wrażliwej,
- tłustej,
- mieszanej,
- atopowej.
Biorąc pod uwagę powyższe wskazania, znajdziemy ją głównie w kremach anti-aging, w formie serum, a także w kremach nawilżających, płynach micelarnych czy żelach oczyszczających.
Co istotne, składnik ten jest całkowicie bezpieczny. Nie zalicza się do alergenów i nie wywołuje podrażnień. Może być z powodzeniem używany do cery wrażliwej lub ze skłonnością do alergii.
Trehaloza czy ceramidy? Rozwiewamy wątpliwości
Wiele osób poznających działanie tego związku, zastanawia się, co będzie dla nich lepsze:trehaloza czy ceramidy? Obie substancje kojarzą się z nawilżaniem i utrzymywaniem prawidłowej bariery hydrolipidowej. Niestety odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna:
Każdy z tych składników ma swoje zalety. Podczas gdy działanie trehalozy polega na ochronie skóry przed odwodnieniem, ceramidy pełnią funkcję “cementu” domykającego barierę hydrolipidową. Dlatego jest wręcz wskazane, aby obie te substancje łączyć i stosować w regularnej pielęgnacji. Wzajemnie się uzupełniają, dlatego w dylemacie: trehaloza czy ceramidy, odpowiadamy: jedno i drugie!
Źródła:
- Burek M., Waśkiewicz S., Wandzik I., Kamińska K., Trehaloza – właściwości, biosynteza, zastosowanie, Chemik 2015, Vol. 69, nr 8, s. 469-476
- Greco L. i in., Evaluation of the Filming and Protective Properties of a New Trehalose and Ceramides Based Ingredient, Cosmetics 2019, 6, 62.
- Wolska-Mitaszko B., Trehaloza – substancja przedziwna. Właściwości, występowanie, zastosowania. Prace przeglądowe. Zakład Biologii Molekularnej, Instytut Mikrobiologii i Biotechnologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin.
- Giovannel L. i in., Effect of Methyl–β–Cyclodextrin and Trehalose on the Freeze-Drying and Spray-Drying of Sericin for Cosmetic Purposes, Pharmaceuticals 2021, 14, 262.