Odkryj moc skwalanu - od regeneracji po ochronę przed UV

Odkryj moc skwalanu – od regeneracji po ochronę przed UV

Skwalan w kosmetykach to prawdziwa pielęgnacyjna rewolucja. Jego cenne właściwości łączą się z biokompatybilnościa z ludzką skórą, dzięki czemu jest komfortowy i bezpieczny w użyciu. Ten składnik to częsty wybór osób preferujących produkty naturalne pochodzenia roślinnego. Łączy w sobie nie tylko bogactwo składników aktywnych, ale jest też w pełni odnawialny i biodegradowalny.

Do właściwości skwalanu zaliczają się m.in. działanie natłuszczające, nawilżające, kojące, normalizujące, czy antyoksydacyjne. Z tego względu może być zbawienny dla cery suchej, trądzikowej i potrzebującej ujędrnienia.

Skwalan: właściwości, które warto znać

Działanie skwalanu w kosmetykach wynika z jego specyficznej budowy. To organiczny związek chemiczny, który w nasyconej postaci jest składnikiem warstwy hydrolipidowej ludzkiej skóry.

W kosmetyce używa się jego roślinnej wersji wytwarzanej z trzciny cukrowej i oliwek. Ma formę cieczy, która z racji konsystencji kwalifikuje się do suchych olejków. Zaletami tego składnika jest jego lekkość, brak tłustego filmu, oraz – najważniejsze – niekomodogenność. Dzięki tej cesze skwalan nie przyczynia się do zapychania cery, czyli nie powoduje powstawania pryszczy i wągrów. Właśnie dlatego może być bez przeszkód stosowany nawet u osób z cerą wymagającą, tłustą i trądzikową.

Skwalan – właściwości:

  • przeciwzmarszczkowe,
  • nawilżające,
  • ujędrniające,
  • zmiękczające skórę,
  • natłuszczające,
  • rozjaśniające cerę,
  • ochronne (przed wolnymi rodnikami),
  • zmniejszające widoczność zmarszczek i drobnych linii,
  • stymulujące komórki do rotacji.

Skwalan w kosmetykach wykazuje więc szereg właściwości korzystnych dla skóry w każdym wieku. Jako naturalny emolient, działania natłuszczająco i nawilżająco, współtworząc ochronną warstwę lipidową skóry. Ponadto zapewnia jej prawidłowe nawodnienie, zmniejszając transepidermalną utratę wody.

Oprócz tego opóźnia procesy starzenia się, gdyż jest naturalnym antyoksydantem. Zapewnia cerze gładkość, jędrność i elastyczność, wyrównuje jej koloryt, a przy tym ma właściwości kojące, regenerujące i łagodzące. Może być świetnym rozwiązaniem dla cery tłustej, mieszanej czy trądzikowej, ponieważ jest niekomedogenny i szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze lepkiej warstwy. Reguluje pracę gruczołów łojowych oraz łagodzi powstałe stany zapalne. Działanie skwalanu może więc zmniejszać liczbę niedoskonałości i redukować blizny potrądzikowe.

Ważną cechą tego składnika jest również zwiększenie przenikania składników aktywnych w głąb skóry. Skwalan będzie dobrym nośnikiem np. dla witamin A czy E, czyli rozpuszczalnych w tłuszczach. Na koniec długiej listy właściwości, warto wspomnieć o jego lekkim działaniu grzybiczo- i bakteriobójczym, a także o tym, że tworzy naturalny filtr przeciwsłoneczny, który chroni przed szkodliwymi efektami promieniowania UV.

Odkryj moc skwalanu - od regeneracji po ochronę przed UV

Skwalan – działanie i metody aplikacji

Wszechstronne działanie skwalanu sprawia, że może być używany przez osoby w każdym wieku. To powszechnie stosowany emolient o zbawiennym wpływie na skórę twarzy, który odbudowuje naturalny płaszcz lipidowy cery i nadaje jej młodszy, świeższy wygląd.

Jeśli chcemy stosować czysty skwalan w olejku, najlepiej dodać go do kremu nawilżającego i wklepać delikatnie w skórę. W przypadku reszty ciała, można zaaplikować kilka kropli na części mocno wysuszone i szorstkie, np. w łokcie lub pięty. Natomiast skwalan na włosy wmasowujemy w końcówki, aby zabezpieczyć je przed łamaniem i rozdwajaniem.

Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych kosmetyków ze skwalanem. Wystarczy dobrać preparat dopasowany do potrzeb swojej cery, a następnie kierować się zaleceniami producenta.

  • Skwalan jest niewskazany jedynie u osób uczulonych na składniki preparatu. Dlatego przed użyciem na większej powierzchni, warto wykonać próbę uczuleniową.

Dla kogo skwalan do twarzy będzie dobrym wyborem?

Kosmetyki ze skwalanem są kierowane do wszystkich. Jeśli zależy nam na efektach przeciwstarzeniowych, można sięgnąć po ten składnik około 25. roku życia. W tym okresie dochodzi do spadku skwalanu w organizmie, dlatego warto go uzupełniać. Przyczyni się to do ogólnej poprawy kondycji skóry.

Działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe sprawia, że skwalan będzie dobrym uzupełnieniem pielęgnacji anti-aging. Zmiękczanie i wygładzanie, a także ochrona przed wpływem wolnych rodników są z kolei idealne dla cery dojrzałej, podrażnionej i naczynkowej. Oprócz tego doskonale sprawdzi się w przypadku nadmiernego przesuszenia cery lub występowania przebarwień.

Szerokie spektrum działania skwalanu sprawia, że jest to substancja zalecana niemal każdemu – również nastolatkom.

Skwalan w kosmetykach: proponowane produkty

Zazwyczaj związek ten pełni funkcję dodatku. Skwalan można znaleźć głównie w kremach do twarzy, serum, kremach pod oczy, balsamach do ciała, a także w bazach pod podkład. Większość zawierających go produktów jest kierowanych do osób z cerą suchą, podrażnioną i wrażliwą, a nawet z AZS (atopowym zapaleniem skóry) czy trądzikiem.

Bez przeszkód można też stosować skwalan na włosy. Przyczyni się do ich nawilżenia, natłuszczenia i zmniejszy łamliwość. Będzie dobrym wyborem do pasm farbowanych, gdyż zapobiega nadmiernemu wypłukiwaniu koloru, a przy tym uszczelnia łuski włosa. Ponadto zmniejsza mikrouszkodzenia, ułatwia rozczesywanie i wzmacnia włosy, chroniąc je przed wysokimi temperaturami.

Źródła:

  1. J. Marwicka, M. Makuch, K. Niemyska, Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 5 (4) 2015.
  2. G. S. Kelly, Squalene and its potential clinical uses, „Alternative Medicine Review”, nr 4 1999.
  3. Sawicka B., Surowce i praktyki kosmetyczne – badania i dowody naukowe od starożytności do nowoczesności, Rola skwalanu z oliwy z oliwek w kształtowaniu właściwości fizykochemicznych i użytkowych dwufazowych płynów do kąpieli, Lublin 2016.
  4. Bednarczyk- Cwynar B., Zaprutko L., Trójterpenoidy w kosmetyce i kosmetologii, Polish Journal of Cosmetology 4.
Adrianna Leśniak

Adrianna Leśniak

Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk, absolwentka Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, Middlesex University w Londynie i studiów podyplomowych z psychodietetyki na Wyższej szkoły Bankowej. Certyfikowany specjalista SOIT (School of Insulinresistance Therapy). Doświadczenie w pracy z pacjentem zdobyła zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii, prowadząc indywidualne konsultacje, koordynując programy profilaktyki otyłości, a także prowadząc warsztaty i szkolenia dla różnorodnych grup odbiorców (uczniowie, nauczyciele i rodzice, lekarze). Obecnie prowadzi konsultacje z zakresu psychodietetyki oraz dietetyki na terenie Warszawy oraz online.

Este Synergy

86,99