Potrzebujesz kosmetyku, który jest łatwo dostępny i pełny substancji odżywczych? Stosuj olejek z awokado na twarz. Zawierające go produkty to bogactwo witamin, aminokwasów, kwasów tłuszczowych oraz soli mineralnych. Każdy z tych składników wywiera pozytywny wpływ na organizm i pozwala uzyskać młodzieńczy, zdrowy wygląd.
Olej z awokado do twarzy to prawdziwa, odżywcza bomba. Charakteryzuje go działanie silnie nawilżające, natłuszczające i łagodzące. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, mało elastycznej, czy ze skłonnością do trądziku.
Czym jest olej z awokado? Właściwości kosmetyczne
Właściwości oleju z awokado od lat są doceniane przez dermatologów. Okazuje się, że choć większośc z nas zna ten owoc w formie zielonej pasty na toście, to awokado niesie ze sobą więcej ciekawych korzyści.
Ten zielony owoc rośnie na drzewie oryginalnie pochodzącym z Meksyku i Ameryki Środkowej. Olej z awokado jest produkowany z jego miękkiej części, czyli tzw. miąższu. Najbardziej efektywną metodą pozyskiwania jest tłoczenie na zimno. Nieco innym rodzajem surowca jest natomiast masło z awokado, które pozyskuje się poprzez uwodornianie oleju.
Stosowanie olejku z awokado na twarz może przynieść wiele dobrego dla urody. Zawiera on liczne substancje poprawiające zdrowie i kondycję skóry oraz włosów. Największą rolę odgrywają kwasy tłuszczowe. Cenne właściwości olejku z awokado wynikają bowiem z obecności jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9 oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Dzięki temu składnik ten jest tak często wykorzystywany w kosmetyce.
Wyjątkowe cechy olejku z awokado
Stosowanie olejku z awokado na twarz pozwala ujędrnić i uelastycznić skórę. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i nie dopuszcza do nadmiernej utraty wody. Składnik ten tworzy warstwę okluzyjną, będącą naturalną barierą ochronną. W rezultacie twarz po użyciu oleju z awokado staje się wzmocniona, gładka i nawilżona.
To nie jedyne powody, dla których warto używać oleju z awokado. Działanie na skórę wynika również z jego znacznej zawartości skwalanu – składnika o właściwościach bakteriobójczych i przeciwgrzybicznych. W owocu tym znajdziemy też dużą ilość tokoferoli (czyli witaminy E nazywanej witaminą młodości), witamin A, B, B3, D, H, K, czy minerałów, takich jak mangan, potas, magnez, żelazo, fosfor i krzem.
Kolejnym niezwykle ważnym składnikiem oleju z awokado są przeciwutleniacze. Jako substancje neutralizujące wolne rodniki w organizmie, spowalniają procesy starzenia i zapobiegają nieprawidłowemu namnażaniu się komórek.
Odżywczy olej z awokado: działanie na skórę
Olej z awokado działa na skórę w sposób wszechstronny. Doskonale radzi sobie z podrażnieniami i przesuszeniem. Będzie sprzymierzeńcem osób z cerą suchą, wrażliwą, dojrzałą i starzejącą się. Sprawdza się również przy objawach atopowego zapalenia skóry.
Stosowanie tego produktu jest wyjątkowo przyjemne ze względu na jego kremową konsystencję. Natomiast dobroczynne działanie oleju z awokado na skórę opiera się na:
- głębokim nawilżeniu twarzy (dzięki zawartości fitosteroli),
- spowalnianiu procesów starzenia się (dzięki zawartości antyoksydantów),
- łagodzeniu wszelkiego rodzaju podrażnień (nawet przy skórze atopowej lub powstałych po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV),
- wspomaganiu leczenia dolegliwości skórnych (takich jak egzemy czy łuszczyce),
- wspieraniu leczenia trądziku (dzięki działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym),
- poprawie elastyczności i jędrności skóry,
- neutralizowaniu działania wolnych rodników.
Pielęgnacyjne właściwości kosmetyczne oleju z awokado wynikają też z jego naturalnego pochodzenia. Jest to produkt pozbawiony silikonów, parabenów, chemicznych substancji. Skutecznie wnika w głąb skóry, nawilżając i wyrównując koloryt, oraz zapobiegając nadmiernej utracie wody (przesuszeniu).
Na uwagę zasługuje również fakt, że olej z awokado jest na tyle bezpieczny, że może być używany przez dzieci i kobiety w ciąży.
Olej z awokado do twarzy – jak stosować?
Zastosowanie tego produktu w kosmetyce jest bardzo szerokie. Można aplikować olej z awokado na twarz, nakładając go bezpośrednio na skórę, a także na włosy i paznokcie. Mimo to częściej stanowi składnik treściwych, naturalnych kosmetyków takich jak maseczki, kremy, sera, olejki myjące, mydła, masła do ciała, czy balsamy. Poza tym nie ma przeciwwskazań, aby stosować olej z awokado na włosy. Jest on powszechnym dodatkiem do szamponów, masek i odżywek.
Aby w pełni czerpać z kosmetycznych właściwości oleju z awokado, najlepiej aplikować go na lekko wilgotną skórę (np. zroszoną tonikiem czy hydrolatem). Szczególnie dobrze sprawdzi się w miejscach narażonych na przesuszenie czy pierzchnięcie. Oprócz tego może być stosowany w celach łagodzących (np. zmiany trądzikowe) i ochronnych (przy nadmiernej ekspozycji na słońce).
Podsumowując, kosmetyki z olejem z awokado do twarzy są skierowane do Ciebie, jeśli chcesz:
- dostarczyć swojej skórze wszystkie niezbędne kwasy tłuszczowe,
- odbudować jej naturalny płaszcz lipidowy,
- chronić cerę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych,
- odpowiednio nawilżyć i wygładzić skórę.
Źródła:
- M. Kraśnicka, Awokado. Wyjątkowy owoc, wyjątkowe właściwości. Poznaj awokado: https://dietetycy.org.pl/awokado/
- A. Ogonowska, K. Jagielska, A. Grudzień, A. Adamska-Szewczyk, Przegląd naturalnych substancji konserwujących w przemyśle kosmetycznym: https://www.researchgate.net/publication/363672294_Przeglad_naturalnych_substancji_konserwujacych_w_przemysle_kosmetycznym
- J. Rutkowska, A. Antoniewska, D. Baranowski, E. Rasińska „ANALIZA PROFILU KWASÓW TŁUSZCZOWYCH WYBRANYCH OLEJÓW „NIETYPOWYCH”, Zakład Analiz Instrumentalnych Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIX, 2016, 3, str. 385 – 389
- N. Schafer, M. Sobczyk, D. Burczyk, „Możliwości zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji skóry trądzikowej” w Aesthetic Cosmetology and Medicine 2/2022/ vol. 11