Działanie przeciwstarzeniowe, hamowanie stanu zapalnego i stymulacja procesów naprawczych – to tylko niektóre z właściwości, jakie wykazują peptydy miedziowe. W ostatnim czasie ten superskładnik kosmetyczny zyskał ogromną popularność. Główną przyczyną są jego obiecujące wyniki w badaniach nt. terapii przeciwstarzeniowych. Ich skuteczność zdumiewa nawet kosmetologów oraz osoby doświadczone w pielęgnacji anti-aging.
Czym jest peptyd miedziowy? Co różni go od innych substancji dostępnych na rynku? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Wielofunkcyjne peptydy miedziowe. Działanie i właściwości
W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o peptydach w kosmetykach. Z perspektywy chemicznej są to związki powstające z aminokwasów połączonych wiązaniem peptydowym. W dużym uproszczeniu można określić je jako niewielkie białka, które w zależności od wielkości cząsteczki i ułożenia aminokwasów w łańcuchu, zyskują konkretne funkcje i właściwości. W zależności od tych funkcji, dzielimy je na trzy grupy:
- Peptydy sygnałowe – wpływające na syntezę kolagenu i elastyny, wygładzające, wpływające na jędrność i nawilżenie, a także stymulujące procesy naprawcze w skórze.
- Peptydy transportujące – które pomagają przenikać substancjom aktywnym w głąb skóry.
- Neuropeptydy – hamujące skurcze fibroblastów, spowalniające pracę komórek i tworzenie się zmarszczek, dając efekt rozluźnienia i obniżając mimikę.
Choć badania nad peptydami trwają od dawna, to od dawna żaden z nich nie dawał tak dobrych wyników jak peptydy miedziowe. Należą one do dwie z wyżej wymienionych grup: zarówno do sygnałowych, jak i transportujących. Wpływają na syntezę kolageny, elastyny i kwasu hialuronowego. Oprócz tego hamują stan zapalny, stymulują procesy naprawcze oraz zmniejszają liczbę wolnych rodników.
Choć peptyd miedziowy wyizolowano z osocza krwi już w 1973 roku, kiedy to odkryto, że działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się ran, to w branży kosmetycznej pojawił się dopiero w latach 90. XX wieku. Wówczas okazało się, że stymuluje syntezę kolagenu.
W organizmie peptyd miedziowy występuje m.in. w kolagenie, ludzkim osoczu, ślinie. Pojawia się wszędzie tam, gdzie dochodzi do uszkodzenia tkanek. Jego zadaniem jest więc rozpoczęcie procesu regeneracji i przywrócenie tkanek do normalnego funkcjonowania.
Peptydy miedziowe – efekty, których możesz się spodziewać
Co daje stosowanie peptydów miedziowych? Efekty można zauważyć na naprawdę wielu poziomach. Pielęgnacja z tym składnikiem ma ogromny potencjał w zwalczaniu oznak starzenia się skóry. Peptydy miedziowe w kosmetykach:
- Wygładzają skórę, wspomagają jej regenerację i gojenie się ran.
- Wpływają na aktywację fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej do produkcji białek budujących skórę, tj. kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów. W rezultacie poprawiają elastyczność, nawilżenie i jędrność cery.
- Pomagają zmniejszyć widoczność przebarwień pozapalnych i posłonecznych.
- Zwiększają ekspresję genów, wpływając na możliwości regeneracyjne skóry.
- Chronią przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.
- Zmniejszają widoczność zmarszczek i drobnych linii.
- Zmniejszają stan zapalny będący wynikiem działania wolnych rodników.
Jednak czy każdy może korzystać z dobroczynnego działania peptydów miedziowych? Zdecydowanie tak! Kosmetyki z tym składnikiem świetnie sprawdzą się nie tylko w pielęgnacji skóry dojrzałej i z pierwszymi oznakami starzenia, ale też u osób ze skórą wrażliwą i skłonnością do alergii.
Podsumowując, peptydy to opcja dla osób z:
- cerą dojrzałą,
- cerą podrażnioną,
- przebarwieniami,
- rozszerzonymi porami.
Jeśli więc oczekujesz:
- redukcji zmarszczek,
- wsparcia regeneracji skóry,
- wyrównania kolorytu,
- poprawy napięcia i elastyczności,
- ochrony przed promieniowaniem UV,
- wygładzenia,
- zmniejszenia stanów zapalnych
wypróbuj peptydy miedziowe. Efekty mogą być zaskakujące!
Jak stosować peptydy miedziowe? Kosmetyki
Na rynku coraz częściej znajdziemy produkty zawierające peptydy miedziowe – kosmetyki z tym składnikiem to przede wszystkim serum i kremy przeciwstarzeniowe. Warto jednak pamiętać, że dla uzyskania oczekiwanych rezultatów, należy stosować je systematycznie. Regularne dostarczanie skórze składników aktywnych daje jej możliwość nasycenia się nimi, a w rezultacie – wzmocnienia, ujędrnienia i odbudowy.
Poza kosmetykami do twarzy, można też stosować peptydy miedziowe na włosy. Szampony i odżywki z tą substancją są szczególnie zalecane osobom, które mają problem z nadmiernym wypadaniem. Nie tylko pobudzają komórki macierzyste skóry i mieszki włosowe, ale też wspomagają ich prawidłowe funkcjonowanie.
Z czym nie łączyć peptydów miedziowych?
Peptydów miedziowych nie należy łączyć z kwasami PHA, AHA i BHA. Kwasy te mają niskie pH, które destabilizuje aktywność peptydów. Mogą więc obniżać ich skuteczność, albo nawet zupełnie je dezaktywować. Dlatego lepiej zachować ostrożność.
A jak jest z innymi popularnymi składnikami aktywnymi? Co z połączeniem: peptydy miedziowe a retinol? Wbrew pozorom takie zestawienie może nieść wiele korzyści. Peptydy są bardzo pomocne w trakcie kuracji retinolem oraz jego pochodnymi. Skutecznie łagodzą podrażnioną, przesuszoną skórę. Ze względu na ich pozytywny wpływ na gojenie się ran, będą więc świetnym wsparciem w skutecznej regeneracji. Jednak lepiej nie używać tych dwóch składników na raz (w duecie): zamiast tego lepiej stosować peptydy rano, a kosmetyk z retinolem wieczorem.
Ostatnim połączeniem, jakiego należy unikać, są peptydy miedziowe i witamina C. Podobnie jak w przypadku kwasów, ich działanie może się wzajemnie neutralizować lub obniżać skuteczność tych składników.
Źródła:
- L. Pickart, A. Margolina, Regenerative and Protective Actions of the GHK-Cu Peptide in the Light of the New Gene Data, International Journal of Molecular Science, 2018 Jul 7;19,
- A. Gruchlik, E. Chudorek, Z. Dzierżewicz, Wpływ wybranych peptydów i ich kompleksów z miedzią na aktywność enzymów antyoksydacyjnych w ludzkich fibroblastach skóry, Post. Dermatol.Aergol. 2010, t. 10, 2. 29-35,
- Marwicka J, Gałuszka A, Kotwica M. Kosmeceutyki. Skład oraz oddziaływanie. Aesth Cosmetol Med. 2021;10(3):135-141. https://doi.org./10.52336/acm.2021.10.3.06